Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
SAĞLIK /SEKTÖR

 

insülin enjeksiyon 6 mm BD

 

BD (Becton, Dickinson and Company), Insülin Kullanan Diyabetli Bireylerin Enjeksiyon Deneyimini İyileştirmek için Çözümlerini Genişletiyor

Global medikal teknoloji şirketi BD (Becton, Dickinson and Company) (NYSE: BDX), insülin kullanan diyabetli bireylere sunduğu konforlu ve kaliteli enjeksiyon çözümlerine BD Micro-Fine™ 6mm teknolojisi ile bir yenisini daha ekledi. BD‘nin yeni teknolojisi, günde bir veya birkaç kez enjeksiyon bölgelerinden (karın, uyluk, kol ve kalça) deri altı yağ tabakasına insülin enjekte etmekte olan bireylerin diyabet yönetimini iyileştirmek ve hayatlarını kolaylaştırmak adına sunulan çözümlere ek olarak geliştirildi.

Konu ile ilgili bilgi veren BD Türkiye Genel Müdürü Murat Erboz, sürekli yeniliği ve gelişimi hedefleyen BD Diyabet bölümünün, bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda BD kalitesinin ve güvenilirliğinin deneyimlenmesine olanak sağlayacak çözümleri hayata geçirdiğini belirtti.

“Diyabetli bireyler için diyabet yönetimini iyileştirmek ve doğru enjeksiyon tekniklerinin aktarılması konusunda çalışmalarımız devam edecektir.”

“Mevcut iğne uzunlukları bugün 4 ila 12.7mm arasında değişiyor. Son yıllarda yapılan klinik çalışmalar 4mm kalem iğnelerini tüm bireyler için en doğru iğne uzunluğu olduğunu göstermektedir. Çünkü 4mm kalem iğnesi insülini yanlışlıkla kas içine enjekte etme ihtimalini düşürür, bu da kan şekeri dalgalanmalarını ve hipoglisemi (kan şekerinin anormal derecede düşmesi) riskini en aza indirir.(2, 3)

Önde gelen tıp dergisi Mayo Clinic Proceedings’te yayınlanan, 42 ülkede yaklaşık 13.300 diyabetli birey arasında yapılmış en geniş enjeksiyon tekniği anketinin sonuçları, dünyanın dört bir yanındaki hastalar ve hemşirelerin daha kısa kalem iğnelerine, özellikle de 4mm kalem iğnelerine yöneldiğini ortaya koymuştur.(4, 5) Ancak, Türkiye genelinde 55 merkezdeki 1.376 hasta verisini kapsayan yerel anket sonuçları ise, anket katılımcılarının %21'inin hala 6mm uzunluğunda iğne kullandığını göstermektedir.(6)

 

Murat Erboz-BD

Bu nedenle BD çözümlerine 6mm teknolojisini ekleyerek söz konusu hastalarımıza diyabet yönetimini iyileştirmede değişmez BD kalitesi ve güvenilirliği ile hizmet etmeyi amaçladık. Bununla birlikte, BD her zaman olduğu gibi, en son yayımlanmış uzman önerileri ile uyumlu ‘en kısa kalem iğnesine geçiş’ stratejisini savunmayı sürdürecek1; diyabetlilerin bilinçlendirilmesi ve doğru enjeksiyon tekniklerinin aktarılması konusunda sağlık profesyonelleri ve eczacılar ile işbirliği içerisinde çalışmalarına devam edecektir.”

 

FITTER Çalıştayı ve Enjeksiyon Tekniği Anketi’nin sonuçları hakkında bilgi için:http://www.fitter4diabetes.com/

Referanslar
1.Frid AH, Kreugel G, Grassi G, et al. New insulin delivery recommendations. Mayo Clin Proc. 2016;91(9):1231–1255
2.Frid AH, Gunnarsson R, Gunter P, et al. Effects of accidental intramuscular injection on insulin absorption in IDDM. Diabetes Care. 1988; 11(1): 41-45.
3.Gibney MA, Arce CH, Byron KJ, Hirsch LJ. Skin and subcutaneous adipose layer thickness in adults with diabetes at sites used for insulin injections: implications for needle length recommendations. Curr Med Res Opin. 2010;26(6):1519–1530.
4.Frid AH, Hirsch LJ, Menchior AR, Morel DR, Strauss KW. Worldwide injection technique questionnaire study: injecting complications and the role of the professional. Mayo Clin Proc. 2016;91(9):1224–1230.
5.Frid AH, Hirsch LJ, Menchior AR, Morel DR, Strauss KW. Worldwide injection technique questionnaire study: population parameters and injection practices. Mayo Clin Proc. 2016;91(9):1212–1223.
6.ITQ Survey data Mayo. https://public.tableau.com/profile/adam.yeung#!/vizhome/ITQsurveydataMayo/START. Accessed June 22, 2017

 

BD-Becton, Dickinson and Company-LOGO

BD Hakkında

BD, Herkes için sağlıklı yaşam amacıyla tıp alanında yenilikçi buluşlar gerçekleştirip, daha gelişmiş tanı ve sağlık hizmeti sunan global bir medikal teknoloji şirketidir. Hasta ve sağlık çalışanı güvenliği konusunda olduğu kadar, tıbbi araştırmalar ve klinik laboratuvarlar için kolaylık sağlayan teknolojilerde de lider bir kuruluştur.

BD ileri hücre çalışmaları ve genom bilimine yardımcı yenilikçi çözümler sağlar, infeksiyon hastalıkları ve kanser tanısını geliştirir, ilaç tedavisi yönetimini iyileştirir, infeksiyonların önlenmesini artırır, cerrahi ve girişimsel işlemlerin donanımını sağlar ve diyabet yönetimini destekler. Aynı zamanda, günümüzün zorlu sağlık sorunlarına çözüm üretmek için önde gelen kuruluşlarla global çapta işbirliği yapar. BD’nin 50 ülkede 50.000’e yaklaşık çalışanı; test ve tanı sonuçlarını iyileştirmek, sağlık hizmeti maliyetini azaltmak, verimliliği yükseltmek, hasta ve sağlık çalışanı güvenliğini ve sağlığa erişimi artırmak için birçok farklı paydaş ve müşteri ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

 

18.7.2017

 

Copyright © populersaglikdergisi.com