Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
GÜNCEL

 

Ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Madjid Samii’ye Üsküdar Üniversitesi’nden Fahri Doktora

Üsküdar Üniversitesi, İran asıllı dünyaca ünlü bilim insanı ve beyin cerrahı Prof. Dr. Madjid Samii’ye, nörobilim alanında dünya çapında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve bilimsel katkılardan dolayı fahri doktora unvanı verdi. Prof.Dr. Samii, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde adının verildiği Nöroşirurji Merkezi’nin de açılışını gerçekleştirdi.

Üsküdar Üniversitesi Senatosu, İran asıllı dünyaca ünlü bilim insanı ve beyin cerrahı Prof. Dr. Madjid Samii’ye araştırma ve klinik uygulamalara etki eden “Nörobilim” alanında dünya çapında gerçekleştirdiği önemli çalışmalar ve bilimsel katkılarından dolayı Fahri Doktora unvanı verme kararı aldı. Üsküdar Üniversitesi’nin daveti ile Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Madjid Samii, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde düzenlenen törene katıldı.Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan tarafından “Fahri Doktora Unvanı” belgesi takdim edilen Prof. Dr. Madjid Samii, “Beyin cerrahisi alanında dünyadaki gelişmeler” başlığı ile bir konferans verdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan törenin açılışında yaptığı konuşmada Avrupa'nın ikinci ve Türkiye'nin birinci nörobilim hastanesi olarak tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek “Avrupa'daki ilk sinirbilim hastanesinin kurucusu ve yöneticiliği görevini yürüten Prof.Madjid Samii aramızdadır. Onursal Doktora unvanı Üsküdar Üniversitesi senatosu olarak kendisine sunulacak. Biz sadece Hannover'deki hastaneye değil, aynı zamanda İran'daki ve Çin'deki kurumlara da ilham verdiğini olduğunu öğrendik” dedi.

Binlerce sinir cerrahı yetiştirdi

Dünyanın en iyi beyin cerrahları arasında yer alan Prof. Madjid Samii, kariyeri boyunca, birçok prestijli ulusal ve uluslararası ödül, şeref ve madalyanın sahibi oldu. Beyin cerrahisi alanında şimdiye kadar 17 kitabı ve 500'den fazla bilimsel makalesi yayınlanan Prof. Samii'nin en önemli başarılarından biri, dünyada binlerce sinir cerrahını yetiştirmesidir. Bugün bu beyin cerrahlarının çoğu kendi ülkelerinde lider konumda bulunuyorlar.

Prof.Dr. Madjid Samii: “Beyinde 100 milyar hücre birlikte yaşıyor, 7 milyar insan barış içinde yaşamıyor”

Prof.Dr. Madjid Samii, “Beyin cerrahisi alanında dünyadaki gelişmeler” başlığı ile bir konferans verdi. Bilginin paradan çok daha değerli olduğunu belirten Prof.Dr. Madjid Samii, özellikle öğrencilere her fırsatta öğrenmelerini ve bu yıllarını en verimli şekilde geçirmelerini tavsiye etti. Teknoloji ve biyolojinin birbirinden çok şey öğrendiğini ifade eden Prof.Dr.Samii, beyindeki mükemmel uyuma da işaret ederek “Teknoloji ilerledikçe beyin hakkında daha çok şey öğreniyoruz. Beyinde 100 milyar hücre birlikte çalışıyor. 7 milyar insan barış içinde işbirliği yaparak yaşayamıyor” diye konuştu.

 

Türkiye’nin ilk 1A Ultra Clean ameliyathane donanımı
İleri düzey teknolojiye sahip Nöroşirurji Merkezi

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Prof. Madjid Samii Nöroşirurji Merkezi, sahip olduğu ileri düzey teknoloji sayesinde beyin cerrahisi, omurga cerrahisi, boyun ve bel fıtığı, skolyoz ameliyatları, çocuk beyin, sinir ve omurilik cerrahisi, tümör, anevrizma operasyonları, Tremor, Distoni, Majör depresyon, OKB, Epilepsi, Tourette Sendromu, Derin beyin stimülasyonu (DBS), Parkinson ve hareket bozuklukları ile nöromodülasyon cerrahilerinin tamamının yapılmasına imkân sağlıyor.

Prof. Madjid Samii Nöroşiruruji Merkezi’nde robotik cerrahiden anevrizma cerrahisine, Parkinson ve Epilepsi ameliyatlarına kadar pek çok alanda hizmetin verildiği biri 1A olmak üzere 2 laminar flow üniteli dijital ameliyathane ve 16 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Türkiye’nin ilk ve tek 1A Ultra Clean ameliyathane donanımıyla cerrahi operasyonları asiste eden ileri teknolojik alt yapısı ile ameliyat riskleri minimum düzeyde gerçekleşiyor. Yoğun bakım biriminin Seviye 3’e kadar tüm seviyelerdeki yoğun bakım hastalarına tam teşekküllü hizmet verecek donanımı bulunuyor.

 

 

 
22.10.2017
Zeynep Çetinkaya

 

Copyright © populersaglikdergisi.com