Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 

GÖZ SAĞLIĞI/DİYABET

 

DİYABETE BAĞLI GÖZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ MÜMKÜN

Diyabetik retinopati, diyabete bağlı olarak gözün arka bölümünde ışığa hassas bir doku olan retina tabakasının damarlarının etkilenmesi ile ortaya çıkan, herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilen ve körlüğe yol açabilen bir göz hastalığıdır.

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birim Başkanı Prof. Dr. Saatci, diyabetik retinopatinin diyabetin tedavi edilebilir komplikasyonu olduğunu söylüyor.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Hastalarının Diyabete Bağlı Göz Hastalığı Riski Altında

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birim Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Saatci,  Türkiye'de 945 hastayla Diyabetik Makula Ödemi Kayıt Çalışması yapıldığını ifade ederek, tüm tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarının diyabete bağlı göz hastalığı riski altında olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Ali Osman Saatci;Çalışmaya katılan hastaların yüzde 96,4'ünün tip 2, yüzde 3,6'sının ise tip 1 diyabetli. 20 yıl veya daha fazla zamandır diyabetle yaşayan kişilerin üçte biri diyabetik retinopatiriskiyle karşı karşıya" dedi.

Başlangıcında Hastanın Hiç Şikayeti Olmayabilir

"Diyabete bağlı göz hastalığı, herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen bir göz hastalığıdır. Diyabetik retinopati, şeker hastalığına bağlı olarak gözün arka bölümünde ışığa hassas bir doku olan retina tabakasının damarlarının etkilenmesi ile ortaya çıkan bir durum olup, diyabetin tedavi edilebilir tek komplikasyonudur. Hastalığın bulguları zamanla ortaya çıkmaktadır. Hafif veya ağır, ancak muayene edilen diyabetli bir hastada retinopatinin görülme oranı yüzde 40-45 civarındadır. Bu oran hastalığın süresiyle artış gösterebilir."

Erken safhada yakalanan diyabetik retinopati hastalarının tedavilerinin mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ali Osman Saatci bu nedenle hastaların kan şeker düzeyleri çok iyi kontrol edilse bile, retina muayenelerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

 
Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ile hayat geçirilen ve Bayer’in koşulsuz destekçisi olduğu "Diyabeti Tanı, Gözünü Koru" sosyal sorumluluk projesiyle diyabet hastaları ve hasta yakınlarının, diyabete bağlı görme kayıpları konusunda bilgilendiriyor.Detaylı bilgiye www.diyabetitanigozunukoru.com adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

 

 

23.9.2017

 

Copyright © populersaglikdergisi.com