Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı 69-Kasım-Aralık 2018
 
 
 
GÜNCEL-SOSYAL SORUMLULUK

GENÇLERDEN KANSERLİ ÇOCUKLARA DESTEK
''Umut Kardeşliği Projesi'' 

İstanbul Gençlik Platformu gönüllüsü gençler, 15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü için farkındalık yaratmak ve kanserli çocuklara destek olmak amacıyla geçen ay bir proje başlattı.

GENÇLERDEN KANSERLİ ÇOCUKLARA DESTEK

Bir aylık bir süre boyunca Umut Kardeşliği projesi kapsamında gönüllü gençler İstanbul’un birçok farklı noktasında farkındalık çalışması yürüterek kanser tedavisi gören çocuklar için kaynak yarattı ve bu kaynaklarla İstanbul’daki hastanelerin onkoloji bölümlerindeki çocuk oyun odalarına, çocukların tedavileri boyunca oynayabilecekleri kutu oyunları, oyuncaklar ve boyama kitapları alındı.

Projeyle ilgili konuşan İstanbul Gençlik Platformu Başkanı Doğa Can Coşar “Biz bugün hayatının en güzel çağında böyle büyük bir mücadele veren kardeşlerimizin yanlarında olmak istedik. Sadece gençler olarak, kısıtlı kaynaklarla bir aydır İstanbul’un farklı noktalarında kampanyalar yürütüyoruz ve bu süre zarfında gençlerin destekleri ile birlikte bugün Cerrahpaşa, Çapa, Kanuni Sultan Süleyman, Pendik, Okmeydanı ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin hematoloji ve onkoloji bölümlerinde tedavi gören çocukların, çocuk oyun odalarına kutu oyunları başta olmak üzere oyuncaklar, boyama kitapları ve kırtasiye malzemeleri bağışladık. Bizim için çocukların yüzündeki gülümsemeyi görmekten daha büyük bir mutluluk yok” dedi.

Sayısı bini aşkın İstanbul Gençlik Platformu Gönüllüsü ayrıca bu hafta boyunca sarı kurdele takarak İstanbul’un birçok farklı noktasında toplumun dikkatini Dünya Çocukluk Çağı Kanserine çekmeye ve bir farkındalık yaratmaya da çalışıyor. Platformun şimdiki amacı önce İstanbul’daki akabinde ülkemizin farklı noktalarında kanser tedavisi gören çocuklara destek olabilmek.

İstanbul Gençlik Platformu

İstanbul Gençlik Platformu, ülkemizin ilk ve sayılı 18 yaş altı kurulmuş derneklerinden birisidir. Kurulduğu günden bu yana binlerce gencin ve çocuğun hayatına dokunan derneğimiz yürüttüğü çalışmalarla kısa zamanda ülkemizin ulusal ve uluslararası arenadaki önemli gençlik oluşumlarından biri haline gelmiştir. Lise ve üniversitede eğitim görmekte olan gönüllüleriyle projelerini hayata geçiren derneğimizin amacı ülkemizde sosyal vicdanlı liderlerin yetişeceği modeller yaratmak, bunları uygulamak ve paylaşmaktır. "Olanın Olmayana, Bilenin Bilmeyene Borcu Var" düsturunda yola çıkan gönüllülerimiz esas çalışma alanı olarak kendilerine gençleri ve çocukları seçmiştir. Bunun yanı sıra sivil toplumu bir bütün olarak gören derneğimiz çevre ve hayvan hakları konusunda da yan projeler yürütmektedir.

Bütün bu saha projelerinin yanı sıra gençler arasında sivil toplum çalışmalarını teşvik etmek isteyen platformumuz bu kapsamda birçok zirveyi de hayata geçirmektedir. Her ne kadar isminde İstanbul olsa da derneğimiz Anadolu'nun birçok şehrinde de sürdürülebilir projelere imza atmaktadır. Üyelerini ve gönüllülerini bir aile kültüründe kabul eden derneğimizin üye ve gönüllülerinin gelişimi için sürdürdüğü birçok program da bulunmaktadır. İstanbul Gençlik Platformu markasını kullanan platformumuz çalışmalarını yasal düzlemde İstanbul Gençlik ve Liderlik Derneği çatısı altında sürdürmektedir.

 

 
15 Şubat 2019 İstanbul

 

Copyright © populersaglikdergisi.com