Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı 69-Kasım-Aralık 2018
 
 
 
GÜNCEL / SEKTÖR
İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ve Küba Onkoloji Enstitüsü işbirliği protokolu imzaladı. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi merkez haline gelecek, Kübalı medikal onkologlar görev alacak.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Küba’nın kanser araştırmaları ile ilgili Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Kübalı doktorlar İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde göreve başlıyor. İkinci adım Küba Onkoloji Enstitüsü’nün İstanbul Merkezi’nin İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde açılması.

TÜRKİYE'DEN YILDA 2 BİN HASTA KÜBA'YA GİDİYOR

Kübalı onkologların ülkelerinde geliştirdikleri kanser tedavileri, kanser aşıları bir süredir kanser hastalarının ilgi alanına girmiş durumda. Bu aşılar ve tedaviler için Küba'nın yolunu tutan isimler her geçen gün artıyor. Türkiye'den yılda 2 bin hasta Küba'ya gidiyor. Bundan böyle Küba’ya gitmeyi düşünen Türk ve yabancı hastalar için İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi merkez haline gelecek. Kansere karşı araştırmalarıyla özellikle son yıllarda öne çıkan Küba Onkoloji Enstitüsü ile yapılan işbirliği kapsamında, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde Kübalı medikal onkologlar görev alacak. Kübalı onkologlar, her türlü kanser hastasının değerlendirildiği hastane onkoloji konseyinde değerlendirme sürecinde bulunacak.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ve Küba Onkoloji Enstitüsü işbirliği protokolu imzaladı.

 

ORTAK BİR BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPILACAK

İşbirliği sadece onkologların Türkiye gelmesinden ibaret değil. Bir sonraki adım İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde Küba Onkoloji Enstitüsü Merkezi’nin kurulması olacak. Merkezin kurulmasıyla birlikte, Türk hekimlerimiz de Küba’daki kanser araştırmalarına katılacak. İstanbul Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi hekimleri Küba’daki kanser araştırmalarını bizzat yerinde görebilecek. Ayrıca Kübalı hekimler ve tıp öğrencileri de İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nin kanser çalışmalarını Türkiye’de gözlemleyebilecek. 2020 yılında Küba’da düzenlenecek olan Dünya Kanser Kongresi’ne İstanbul Okan Üniversitesi ve Küba Onkoloji Enstitüsü ortak bir bilimsel çalışma ile katılmayı hedefliyor.

MERKEZ SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Okan Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Alper Demirarslan “Kübalı onkologlar immünolojik destek konusunda ileriler. İlaçla kanseri durdurmak yerine, vücudun kendini bağışıklık sisteminin ayağa kaldırarak kanserle savaşmasını sağlıyorlar. Amacımız Küba’da belli bir yere gelmiş olan kanser birikimi ile Türkiye’deki birikimi birleştirmek, yakın coğrafyadaki kanser hastalarının hastanemiz merkezinde değerlendirilmesini sağlamak. Gerekli görülen hastaların Küba’ya gitmesi, gerekmeyenlerin de önerilen tedavilerle hastanemizde yapılması sağlanacak” dedi.

İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Merkezin önemini “Kanser hastalarının son çare olarak gittiği Küba’nın sağlık hizmetini İstanbul’a, hastanemize taşıyoruz. Bu yaptığımız anlaşmada Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Havana Büyükelçimiz Berris Ekinci’nin katkıları büyüktür. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 
Bülten: 24 Ocak 2019 İstanbul
 

 

Copyright © populersaglikdergisi.com