Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 

GÜNCEL/YAŞAM

 
 
 
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorununa Dikkat Çekmek ve Farkındalık Yaratmak İçin Önemli Bir Proje

İdrar kaçıran kadınları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek önemli bir farkındalık projesine imza atıldı. Kadın ürolojisi ve işlevsel üroloji konusunda önemli araştırmalar gerçekleştiren Kontinans Derneği, Türkiye'nin lider mesane ped üreticilerinden Canped ve proje temsilcisi sanatçı Nergis Kumbasar, "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" projesi ile Türkiye'deki kadınları bilgilendirmek amacı ile bir araya geldi.

Kadınlar İçin “Keşke Kaçırmasaydım’’ Denilen Anlar Kitap Olacak

Proje açılış konuşmasını gerçekleştiren Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, Ontex Türkiye Genel Müdürü Burak Kayahan ve Nergis Kumbasar, "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" farkındalık projesi kapsamında, sanatçılardan, sporculara, iş camiasından, hekimlere ve gazetecilere kadar bir çok meslek grubunun desteği ile yazılacak kitapta keşke kaçırmasaydım denilen anları birleştireceklerini söyledi.

" Kadınların Farkındalığının Artması Gerek "

Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, idrar kaçırma sorununun bir kader olmadığını belirtirken bu konuda özellikle kadınların farkındalığının artması gerektiğinin altını çizdi.

Dünyada 400 milyon kişi idrar kaçırma sorunu yaşıyor!

Prof. Dr. Oktay Demirkesen, "İdrar kaçırma kadınlarda daha sık görülen bir problemdir. Türkiye'de yapılan bir çalışmada, kadınlarda idrar kaçırmanın erkeklere nazaran 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ve Türkiye'de idrar kaçırma sorunu her yıl artmaktadır.

Uluslararası Kontinans Birliği'nin rakamlarına göre dünyada 400 milyon, Avrupa'da ise 50 milyon kişi idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır.Türkiye'de ise bu konu her gün giderek büyüyen bir problem halini almaktadır” dedi.

"Kadınlar Özgüven Eksikliği Yaşıyor"

Ontex Türkiye Genel Müdürü Burak Kayahan; Canped, Kontinans Derneği ve Nergis Kumbasar'la birlikte başlattıkları "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" farkındalık projesiyle büyük bir farkındalık yaratma bilinci ile biraraya geldiklerini belirtti. Burak Kayahan; "İdrar kaçırma sorunu günden güne artış göstermektedir. Yapmış olduğumuz çalışmalara göre 2020 yılında Türkiye'de idrar kaçırma problemi yaşayan 4 milyon kişi olacağını öngörmekteyiz. Ayrıca bu konudaki veriler gösteriyor ki; Türkiye'de idrar kaçıran kadınların %87'si özgüven eksikliği, %75'i ise sokağa çıkma korkusu yaşıyor. Farkındalık projemizin ismini de yine 40 yaş ve üzeri bu sorunla yaşayan kadınlarla gerçekleştirdiğimiz anket çalışmasından çıkan ortak bir cümleden aldık. Bu problemi yaşayan kadınların anketimize verdiği ortak cevaplardan biri hayatı kaçırdıkları yönündeydi.”

"Bu Konudaki Algıları Değiştirmeyi Hedefliyoruz"

''Farkındalık projemizle yıl sonuna kadar pek çok iletişim kanalından 40 yaş ve üzeri tüm kadınlara ulaşmayı ve bu konudaki algıları değiştirmeyi hedefliyoruz. Özellikle idrar kaçırma sorunu yaşayan kişilerin bu konuda yalnız olmadıklarını hatırlatmak ve en önemlisi de bu sorunu yaşayan kişilere çözüm yolları olduğunu anlatabilmek istiyoruz. “Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” cümlesi ile farkındalık projemizi büyük bir heyecanla hayata geçiyoruz. Canped, mesane pedleri üreticisi olarak, Türkiye'nin en çok tercih edilen mesane pedi markası olmak bize hem mutluluk hem de büyük bir sorumluluk vermektedir. Bu anlamda başlatacağımız bu farkındalık projesinin büyük bir önem taşıdığını belirtmek isterim" dedi.

"Bu Kitabı Hep Birlikte Dolduralım,Anılarımızı Kadınlar İçin Paylaşalım"

Projesinin temsilcisi Nergis Kumbasar, bir kadın ve bir sanatçı olarak bu sorunu yaşayan kadınlara destek olabilmenin kendisi için çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade etti."Bir kadın ve bir sanatçı olarak kadınlara destek olabilmek çok önemli. Proje ile bu konuyu utanılacak bir durum olmaktan çıkarıp, bunun herkesin karşılaşabileceği bir sorun olduğunu ve çözüm yollarının olduğunu anlatabilmeyi hedefliyoruz. İşte bu yüzden "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" uzun zaman sonra beni gerçek anlamda heyecanlandıran çok güzel bir projedir. Sanatçılardan, sporculara, iş camiasından, hekimlere ve gazetecilere kadar bir çok meslek grubunun desteği ile kitap ortaya çıkacak.Ben de kendi hikayemle bu kitap içerisinde yer almanın heyecanını yaşıyorum" dedi.

Tüm Türkiye'nin katılmaya davet edildiği  proje için hikayeler toplanmaya başlandı. 31 Ocak 2018 tarihine kadar siz de hikayelerinizi biryoluvaristersen.com sitesine girerek paylaşabilirsiniz. İlham vermesi için belirlenen soruları cevaplayarak, kendi hikayenizi oluşturabilirsiniz.

 

26.9.2017
Zeynep Çetinkaya

 

Copyright © populersaglikdergisi.com