Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu-
Kongre Takvimi-güncel
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
Reklam Vermek İçin
 
Sağlık Haberleri-Güncel
 
TÜRK HEMATOLOJİ DERNEĞİ
“KAN SİZSİNİZ” TOPLUMSAL SORUMLULUK HAREKETİ

AYDIN’DA BAŞLADI

 

Türk Hematoloji Derneği, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında geliştirdiği “HALKHEP-Hasta Ve Hasta Yakınlarına Yönelik Kan Hastalıkları Bilgilendirme Toplantıları”nın 2013 yılındaki ilk ayağı “Kan Sizsiniz” sloganıyla 9 Şubat’ta Aydın’da düzenlendi. Türk Hematoloji Derneği ve Aydın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen, halk katılımının ücretsiz olduğu projede, Kan hastalıklarına dikkat çekmek, kan kanserlerinden korunmak ve ölümleri azaltmak için bilinç kazandırmak, kanserin takibinin, tetkiklerin düzenli yapılmasının önemini vurgulamak, kan kanseri vb. durumlarda erken teşhisin önemine dikkat çekmek amaçlanıyor.
 

9 Şubat Cumartesi günü Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, Türk Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal ve Türk Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zahit Bolaman’ın açılış konuşmaları ile başlayan ve katılımın ücretsiz olduğu HALKHEP toplantısında, “Hematoloji ve hematolojik kanserler hakkında genel bilgi, Habis hastalıklar seyrinde psikolojik sorunlar ve destek yolları, Hematolojik habis hastalıklarda beslenme, Hematolojik habis hastalıklarda enfeksiyonlardan korunma yolları, İlik nakli nedir?-Kime yapılır? Kimler, nasıl verici olabilir?” gibi konu başlıkları her yönüyle mercek altına alındı.

Her iki toplantıya da ilginin oldukça fazla olduğu etkinliğe, Türk Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Muzaffer Demir, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Zahit Bolaman ve diğer konuşmacı hekimler ile aile hekimleri, hasta ve hasta yakınları katıldı. Hasta ve hasta yakınları başta olmak üzere tüm katılımcılara kan hastalıkları ve hematolojik kanserlerle ilgili yeni gelişmeler aktarılarak, merak edilen sorulara yanıt verildi. Ayrıca katılımcılara, Türk Hematoloji Derneği üyesi hekimler tarafından, halkın anlayacağı bir içerikle hazırlanan ve hematolojik hastalıklarla ilgili geniş bilgi içeren Hasta ve Hasta Yakınları Bilgilendirme Kılavuzları dağıtıldı.

.


“İNSANLAR BAĞIŞ YAPIP HAYAT KURTARABİLİR”
Prof. Dr. Soysal, Türkiye’deki ilik naklinin son yıllarda artış göstermesine rağmen yeterli olmadığını belirterek,: “Türkiye’de 2000’li yılların başlarında yılda 300 civarında kemik iliği nakli yapılıyordu. Geçtiğimiz yılki rakamlarla bunun 10 katına ulaşıldı. Geçen yıl 2 bin 500 civarında hastaya ilik nakli yapıldı. Dünyada en hızlı ilik nakli artışı sağlayan ülkeyiz. Ancak nüfusumuza oranla bakıldığında yapılması gereken nakillerin henüz yarısını yapabiliyoruz. Hastaların ailesi ve akrabaları arasından kendine uygun verici bulma olasılığı yüzde 30 civarında. Bu hastaların yüzde 40 ile 60’ına verici bulmanın mümkün olmadığını gösteriyor. Peki bu insanlar nakil olmayacak mı? Elbette olacaklar. Hekimler öncelikle akraba dışında vericileri saptıyor. Yurtiçi veri sistemine bakıyoruz. Kayıtlı verici sayısı az olduğundan her hasta için nakil söz konusu olamıyor. 3’ncü adım olarak yurtdışındaki verici kemik iliği bankalarına müracaat ediliyor. Türk toplumun genetik yapısı yurtdışı ile uyum içinde olmayabiliyor. Bu nedenle yurtdışından her zaman verici bulunamıyor ayrıca maliyetler de söz konusu. Gecikmeler nedeniyle hastalarda mağduriyetler ortaya çıkıyor. İlik nakli konusunda herkese iş düşüyor. Gönüllü ve sağlıklı 18-55 yaş arası her yetişkin kemik iliği vericisi olabilir. Kemik iliği veren sonradan asla hastalanmıyor. Kimseye zararı olmuyor. İnsanlar ölmeden önce kemik iliği bağışlayıp yaşam kurtarabilir” dedi.
“ANEMİ ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR”
Prof. Dr. Muzaffer Demir ise anemi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Dünyada kadınlarda görülme sıklığı yüzde 30-40, erkeklerde yaklaşık yüzde 20'dir. Kansızlık nedenleri arasında, beslenme ile ilgili faktörler, eritrositlerin yapım azlığı ile karakterize kemik iliği yetersizlikleri, eritrositlerin artmış yıkımı (hemoliz) ve bazı habis hastalıklar sayılabilir. Tüm bu nedenlerden en sık görüleni demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda, adet gören kadınlarda ve gebelerde çok sıktır. Erişkin erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda görüldüğünde mide barsak sisteminden kaynaklanan kanama nedenlerinin araştırılması gereklidir. Kansızlığın mide ve barsak sisteminden kaynaklanan kötü huylu hastalıklar (kanser) nedeniyle de gelişebileceği unutulmamalıdır. Anemi önlenebilir ve tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur” diye konuştu.

Türk Hematoloji Derneği

Türk Hematoloji Derneği, tüzüğü gereği, ülkemizde hematoloji eğitiminin düzeyinin yükseltilmesi ve ulusal boyutta standardize edilmesi amaçları doğrultusunda; kamuoyunu ve ilgili kişi ve kuruluşları her türlü araçla, bilgilendirmeye yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu amaca yönelik olarak, THD, "Hekimlere Yönelik Temel ve Güncel Hematoloji Eğitimi (HEKHEP)" ve "Halka Yönelik Temel ve Güncel Hematoloji Eğitimi (HALKHEP)" kurslarını ülkemizin değişik bölgelerinde düzenleme kararı almış ve 2011 yılından bu yana dokuz farklı şehirde (Sinop, Erzurum, Nevşehir, Adıyaman, Sivas, Hatay, Mersin, Denizli, Eskişehir) kurslar gerçekleştirilmiştir.


Türk Hematoloji Derneği, 2008-2009'da uygulamaya koyduğu Türk Hematoloji Okulu (THO) Programı ile YDUS'u kazanan hematoloji araştırma görevlilerine temel hematoloji eğitimi vermeye de devam etmektedir. İlk mezunlarını 2011 yılında veren Türk Hematoloji Okulu'nun üç yıllık yeni dönemi 2012 yılında Mersin, Denizli ve Eskişehir'de gerçekleştirilen kurslarla başlamıştır. 2013 yılının ilk THO, HALKHEP ve HEKHEP toplantıları 9-10 Şubat 2013 tarihinde Aydın'da gerçekleştirilmektedir.

Türk Hematoloji Derneği web sayfasında (www.thd.org.tr), “Hasta ve Hasta Yakınları Bilgilendirme” başlığı altında; “Anemi, Akut Lösemiler, Kronik Lösemiler, Lenfoma, Hematolojik Kanserlerde Enfeksiyondan Korunma Yolları, Kök Hücre Nakli ve Hakkında Genel Bilgiler-Kök Hücre Bağışı…” gibi başlıklarda yer alan “Hasta Kılavuzları” yine halka yönelik eğitim çalışmaları içinde yer almaktadır.

Copyright © populersaglik.com