Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
GÜNCEL /ONKOLOJİ
 

KANSER KRONİK BİR HASTALIK OLMA YOLUNDA...

ESMO (European Society for Medical Oncology) dünya çapında medikal onkoloji alanında önde gelen 16.000 üyeyle ve 130'dan fazla ülkeden onkoloji uzmanlarını temsil eden profesyonel topluluktur. ESMO tarafından düzenenen yıllık Avrupa Kanser Kongresi-ESMO 2017, 8-12 Eylül 2017 tarihinde İspanya'nın Madrid şehirinde gerçekleşti. Avrupa'daki en prestijli ve etkili kongrelerinden olan ESMO2017’yi ülkemizden de çok sayıda onkoloji uzmanı  takip etti. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Nuri Karadurmuş kongrede dikkat çeken son araştırmaları yorumladı.

İMMUNO-ONKOLOJİK TEDAVİ YAŞAMI UZATIYOR

Prof. Dr. Mahmut Gümüş Gümüş, yaklaşık 30 bin kişinin takip ettiği kongrede pek çok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar ve tedavi olanaklarının onkologlar başta olmak üzere sağlık profesyonellerine sunulduğunu belirtti. Prof Gümüş, özellikle akciğer kanserinin dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin birinci sırada yer alan nedeni olduğunu belirterek, “Bu kanser türünde 2017 yılındaki yeni gelişmeler ışığında hastalarımıza İmmuno-Onkoloji tedavi seçenekleri sunabilmek bizleri heyecanlandırmaktadır. Yaşam süresinde uzama ve yan etkilerin yönetilebilir olması, hastalara kaliteli bir yaşam olanağı sağlamaktadır” dedi.

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİNDE YENİ İLAÇLARLA OLUMLU SONUÇLAR ALINIYOR

“Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 1,7 milyon ölümle sonuçlanıyor.Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin (KHDAK) hastalığın en yaygın tiplerinden biri. 2017'deki yeni gelişmeler ışığında hastalara "İmmuno-Onkoloji tedavi" seçenekleri ile ilgili çalışmalarda immunoterapi ile mevcut kemoterapi tedavisine kıyasla sağlık durumu ve yaşam kalitesinde olumlu sonuçlar alınıyor. Akciğer kanserinde ülkemizden değerli üyelerimizin de katıldığı  bir çalışmada, tanı esnasında ameliyata uygun olmayan akciğer kanserli hastaların ideal tedavi yöntemi olan kemoradyoterapiye rağmen, nüks etmeleri durumunda bağışıklık sistemi üzerinden etki eden diğer bir immunoterapi ilacının kullanıldığında uzun süreli olarak hastalıksız seyredebildikleri ve tedaviye bağlı yan etkilerin oldukça az olduğu gözlenmiştir."

 

YAN ETKİLERİ AZALTAN, SAĞ KALIMI UZATAN TEDAVİLER

Son derece ciddi seyreden bir cilt kanseri türü olan melanomda olguların önemli bir kısmında, tanı esnasında veya ilerleyen süreçte beyin metastazı gelişme riskinin son derece yüksek olduğunu belirten Gümüş, yemek borusu ve mide kanserlerinde immunoterapinin hastalıksız sağ kalımı uzattığını gösteren ve tedaviye bağlı yan etkilerin son derece az olduğu çalışmaların sunulduğunu söyledi.

KANSER KRONİK BİR HASTALIK OLMA YOLUNDA
Gümüş, 2017 yılındaki yeni gelişmelerden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "Yaşam süresinde uzama ve yan etkilerin yönetilebilir olması hastalara kaliteli bir yaşam olanağı sağlamaktadır. Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki, kanseri ölümcül bir hastalık olmaktan çıkarıp, baş edilebilir kronik bir hastalık haline getirme yolunda umudumuzu kaybettirmeyecek çok neden var" dedi.

 

AVRUPA KANSER KONGRESİ’NE TÜRK HEKİMLER ÇALIŞMALARIYLA KATILDI

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Nuri Karadurmuş ise ESMO 2017'nin tüm dünyadan saygın medikal onkolog, radyasyon onkoloğu ve kanser tedavisi ile ilgilenen diğer branş doktorlarının da katıldığı ve tüm dünyaya önemli çalışmaların ilk kez açıklandığı bir kongre olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Nuri Karadurmuş Türkiye'den çok sayıda medikal onkologun klinik çalışma, sözlü sunum ve poster bildirilerinin yayınlanmasının sevindirici olduğuna dikkati çekerken "Kanser tedavisinde cerrahi müdahale, radyasyon, kemoterapi ve hedefli tedaviler bugüne kadar tedavinin temelini oluşturmuştur. Ancak lokal olarak ilerlemiş veya ileri evre kanserlerde bu yöntemler ile uzun dönemli sağkalım ve pozitif bir yaşam kalitesi sağlanmasına rağmen, hastaların büyük çoğunluğunda yeni tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır’’ dedi.

 

 

18.9.2017

 

Copyright © populersaglikdergisi.com