Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi 62
 
 
 
 
 
 
 
Göz Hastalıkları

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor!

Kullanımı her geçen gün artan elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışık, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Göz sağlığını tehdit eden mavi ışığa gece vakti maruz kalmak biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye davetiye çıkarıyor. Çocukların göz sağlığını ve okul başarılarını da olumsuz yönde etkiliyor. Mavi ışıktan korunmak için almamız gereken önlemleri sıralayan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar bilgisayar, telefon ve televizyona bakarken mavi ışığı filtreleyen gözlüklerin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

 

.

"Mavi ışık biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker ve obeziteye davetiye çıkarıyor"

''Son 15-20 yılda ışık kaynakları ve teknoloji büyük bir evrim geçirdi. Ampuller ve floresan lambalar yerini LED ışıklandırmalara bıraktı. Beyaz ışıklı LED, içinde mavi-ışık ve fosfor barındırmaktadır. LED’in boyutlarının küçük olması akıllı telefonlar, tabletler ve TV ekranlarında tercih edilmesini sağladı. Bunun sonucunda da on yıl öncesine göre çok daha fazla mavi ışığa maruz kalıyoruz. Gece uykusundan hemen önce cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanıldığında veya TV seyredildiğinde, uyku düzenimiz bozuluyor. Bunun yanı sıra mavi ışık gündüz saatlerinde dikkatimizi, tepki hızımızı ve ruh halimizi olumlu etkilemekle birlikte, gece maruz kalındığında biyolojik saatimizi bozuyor. Bunun da kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye yol açabileceği öne sürülüyor."

 

''Mavi ışık uykuyu bozuyor, çocukların okul başarısını olumsuz etkiliyor''

''Özellikle gece uykusundan önce mavi ışığa maruz kalındığında, yani uyumadan hemen önce cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanıldığında veya televizyon seyredildiğinde; çocukların uyku düzeni bozuluyor. Çocukların yeterince uykusunu alamaması ise büyümelerini, dikkatlerini ve okul başarılarını olumsuz etkiler. Aynı zamanda çocuklarda dijital ekranlara çok bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu, odaklama güçlüğü, göz kuruluğu, baş ağrısı; öğrenme ve üretkenliği bozuyor. Çocukların gözünün şeffaf tabakası (kornea) ve merceği, ışığa karşı erişkinlerden daha geçirgendir.  Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklara dijital ekran kullandırılmamalıdır.”

Mavi ışığı filtreleyen gözlükler kullanın

Mavi ışıktan korunmak için almamız gereken önlemleri sıralayan Coşar, gece uykusundan 2-3 saat önce mavi ışık yayan elektronik cihazlara bakmayı bırakmanın gerektiğini söyledi. Mavi ışığı filtre eden gözlükler kullanmayı öneren Coşar, “Kullandığımız bu camlar, mavi ışıktan korunmanın yanı sıra parlamayı azaltarak daha rahat bir görüş ve renkleri daha doğal görmemizi sağlar" dedi.

Bilgisayar, telefon ve tabletleri sürekli kullananlara öneriler...

.Ekran sizden 35-40 cm uzak olsun.
.Saatte en az 3 kez başınızı ekrandan kaldırıp, uzağa doğru bakın.
.Gözünüzde kızarma-batma gibi kuruluk belirtileri oluşuyorsa suni  gözyaşı damlası kullanın.
.Gece uyumadan 2-3 saat önce ekran kullanımını bırakın.
.Mavi ışığı bloke eden gözlük takın.
.Yılda bir defa göz muayenesi yaptırın.

19.2.2017
 
Z.Ç
Copyright © populersaglikdergisi.com