Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
KONGRE HABERLERİ

 

Nadir görülen yetim hastalıklarda tedavi umudu artıyor

5. Uluslararası İlaç Tasarım Kongresi (BAU-Drug Design Congress 2017) Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlendi. Yaklaşık 50 ülkeden 300’den fazla bilim insanı biraraya geldiği kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan kongre başkanı Doç. Dr. Serdar Durdağı, Prof. Dr. Aykut Üren, Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Prof. Dr. Sebahattin Çırak;günümüzde nadir görülen hastalıklara ve kanserlere yönelik ilaç araştırmalarının arttığını, tek bir ilaç çalışmasının birden fazla hastalığa umut olabildiğini ve yeni nesil ilaçların geliştirilmesinde bilgisayar destekli çalışmaların daha fazla yer almaya başladığını belirttiler.

Kongre başkanı Doç. Dr. Serdar Durdağı, kongrede; Çeşitli kanserler, Alzheimer, Parkinson, ALS, MS ve şizofrenide tedavi umutları, Nadir görülen hastalıklar üzerinden ilaç çalışmaları, Yan etkileri azaltan hedefe yönelik tedaviler, İlaç dışındaki biyomedikal uygulamalar, Kök hücre çalışmaları, İlaç keşiflerini daha kısa sürede gerçekleştirmek için yapılan çalışmalar ve ilaç aday moleküllerinin sanal ortamda taranmaları gibi önemli konularla birlikte, kongreye katılan alanında uzman bilim insanların son çalışmalarından da sunumların gerçekleştiğini söyledi.

BAU-Drug Design

Kongre Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı, ilaç keşiflerini daha kısa sürede gerçekleştirmek için yapılan multifonksiyonel ilaç çalışmaları ve sanal taramaların yeni tedavilere ulaşmayı kolaylaştıracağını ifade etti.  Doç. Dr. Durdağı; “Bilime ve teknolojiye yapılan büyük yatırımlara rağmen, ilaç geliştirme, halen 10-15 yıl gibi uzun bir zaman ve 500 milyon dolar ile 2 milyar dolar arasında önemli bir maliyet gerektirmektedir. Aynı zamanda FDA tarafından onaylanan yeni ilaçların sayısı düşmeye devam ederken, bildirilen ciddi veya hayatı tehdit eden, yan etkileri fazla ilaç reaksiyonlarının sayısı da artmaktadır” diye konuştu.

Yeni nesil ilaçların geliştirilmesinde bilgisayar destekli çalışmalar daha fazla yer almaya başladı

Ortalama yaşam süresinin artmasıyla birlikte ileride karşılaşılabilecek hastalıklar ve sağlık sorunları da giderek arttığına işaret eden Doç. Dr. Durdağı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sözkonusu bu hastalıklara karşı yeni tedavi mekanizmalarına ihtiyaç var. Daha rasyonel ilaç keşiflerine yönelik arge çalışmaları artıyor. Sadece günümüzün hastalıklarına değil gelecekte karşılaşılabilecek hastalıklara karşı ne tür çalışmalar yapılabilir, bunları araştırılıyor. Ancak ilaç araştırmaları yaklaşık 15 yıl sürüyor ve ortalama 3 milyar dolar ortalama maliyeti oluyor.Artık bilgisayar teknolojileri sayesinde daha kısa sürede sanal taramalarla daha etkin çalışmalar yapılabilmekte.

Özelilkle yeni bir liacın keşfi için preklinik safhada, insanlar üzerinde denenmeye geçmeden önce 5 – 6 yıllık bir süreç gerekiyor ki bu da 330 milyon dolarlık maliyet getiriyor. Bu nedenlerle maliyet ve taranacak moleküllerin bilgisayar ortamında taranmasının hem maliyete hem de süre olarak faydası var. Aynı zamanda yan etkilerin saptanması için bilgisayar destekli ilaç tasarımından faydalanılıyor. Mevcut ilaçların piyasadan çekilmesine neden olan özellikle kalp ve damar hastalıkları ilaçlarının olumsuz etkilerini en aza indirecek çalışmalarda biligisayar destekli taramaların önemli yeri var.”

''Sosyal Medya ilaç araştırmalarına da yön veriyor''

Son yıllarda yaygın kullanılan sosyal medya hesapları üzerinden yapılan hasta yorumlarının, ilaç firmalarının ilaçların farklı kullanım alanlarını belirlemek için kullandığı bir yöntem haline geldiğini anlatan Doç Dr. Durdağı,şunları söyledi:

“In siliko analizde yeni ilaçların yan etkilerini tahmin etmek ve mevcut ilaçların yeni endikasyonlarda kullanımlarını tanımlamak için yeni yaklaşımlar ve yöntemler kullanılmaktadır. Sosyal medyadan alınan hasta yorumlarını kullanarak bilinen ilaçların farklı endikasyonlarını belirlemek son yıllarda ilaç endüstrisi ve akademide artarak kullanılan bir yöntem olmaya başladı.

Yeni teknolojiler ve çok sayıda mevcut kaynak, ilaçların farkli endikasyonlarda yeniden kullanımını tanımlayan ve doğrulayan sistematik yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağladı. Hastalar bugün sosyal medyayla ilaçların yararlı etkileri ve yan etkileri ile ilgili deneyimlerini bildirmekte ve bu bilgiler sistematik analizler ile ilaçların yeni endikasyonlarının belirlenmesinde faydalı olmaktadır.”

Tek ilaç araştırmasıyla birden fazla hastalığa umut

ABD’de Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Departmanı’nda çalışmalarını sürdüren  Prof.  Dr. Aykut Üren “Yetim hastalıklar” olarak adlandırılan nadir görülen  çocukluk çağı kanserlerinde ve çocuklarda görülen kemik ve kas kanserleri üzerinde sürdürdüğü özellikle Ewing Sarkomu tedavisine yönelik  ilaç araştırmaları  hakkında bilgi verdi.

“Ewing Sarkomu, daha çok çocuk ve gençlerde görülüyor ve tedavisi yok.Biz 15 yıldır laboratuvar şartlarında tedavi geliştirmek için çalışıyoruz. ABD’de 400, Avrupa’da yılda bin hasta civarında Ewing Sarkomu hastası var. Türkiye’de ise Ewing Sarkomu hastaların sayısı 100’ü geçmez.Diğer kanserlere göre nadir görüldüğünden ilaç şirketleri yatırım yapmıyor.Üzerinde çalıştığımız ilacın patentini aldık ve patenti bir ilaç şirketi üniversiteden alarak faz I çalışmalarına başladı. Faz I’e giren 18 hasta oldu ve hiçbiri zarar görmedi. O nedenle umut verici olarak nitelendiriyoruz. Önümüzdeki yıl faz II çalışmaları başlayacak. Hastalık nadir görüldüğü için FDA  büyük ihtimalle faz III çalışmasını istemeyecektir. Faz II bittiği zaman bu ilaç dünyanın her yerinde hastalığın tedavisinde kullanılabilecek ve aynı zamanda prostat kanserinde de çare olabileceği düşünülüyor. Çünkü ikisinde de ortak olan bazı özellikler var. Her iki hastalığa da etki edebiliyor. ”

Medipol Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji ABD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güzel aralarında parkinson ve obezitenin de bulunduğu 6 ayrı ilaç çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

 
20.10.2017
Zeynep Çetinkaya

 

Copyright © populersaglikdergisi.com