Popüler Sağlık Dergisi
 
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi
 
 
 
GÜNCEL

TBV Başkanı Timur Erk:'' Nişasta Bazlı Şeker Tüketimi Hasta Bir Nüfus Doğuruyor!''

Türk Böbrek Vakfı’nın 2018 Dünya Böbrek Günü’nde ‘Kadınlar ve Böbrek Sağlığı’ temasıyla düzenlediği panelde TBV Başkanı Timur Erk nişasta bazlı şeker tüketiminin artışına dikkat çekerek; “İçinde nişasta bazlı şeker barındıran paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların tüketimi devam ettiği sürece önümüzdeki 10 yıl içinde çocuk obezitesi artacak ve sağlıklı nesillerin yetişmesi azalacaktır” uyarısında bulundu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Pancardan üretilmiş şeker yerine NBŞ ihtiva eden paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların tüketimi, özellikle okulların kantinlerinde satılması devam ettiği sürece önümüzdeki 10 yıl içinde sosyo-ekonomik açıdan benzer ülkelerde de görüldüğü üzere çocuk obezitesi artacak ve sağlıklı nesillerin yetişmesi azalacaktır. Bu bağlamda, diyabet, kalp ve damar hastalıkları ile böbrek hastalıkları nedeniyle tedavi gören hasta sayıları daha da artacaktır” dedi.

 
Timur Erk

Toplum sağlığı için Türk Böbrek Vakfı’ndan ‘Nişasta Bazlı Şeker’ konusuna çözüm önerileri!

TBV Başkanı Erk, toplum sağlığı politikaları çerçevesinde konuyla ilgili çözüm önerilerini dile getirdi:

  • NBŞ ihtiva eden ürünlerin reklamları azaltılmalıdır. 

  • NBŞ ihtiva eden ürünlerin (şeker ilave edilmiş gazlı içecekler, soğuk çaylar, gofret v.b.) okul kantinlerinde satışları yasaklanmalıdır.

  • Amerika’nın California eyaleti ile San Francisco ve Berkeley şehirleri ile Meksika’nın tümünde olduğu gibi bu tür ürünlere ek vergi konularak tüketilmelerinin azaltılması sağlanmalıdır.

  • Aşırı tuz tüketiminin azaltılması mücadelesinde yapıldığı gibi T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşları tarafından bir kampanya başlatılarak özellikle anneler ‘Nişasta Bazlı Şeker’ hakkında bilinçlendirilmelidir.

 
5.3.2018
Zeynep Çetinkaya

 

Copyright © populersaglikdergisi.com