Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı 76 Eylül-Ekiim 2021
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı 75
 
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞI
 
 

ŞEHİR HASTANELERİNE YELİ AŞI TURKOVAC’IN YENİ SERİLERİNİN SEVKİYATINA BAŞLANDI

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:  "18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını olabilirler."

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısının ardından yapılan 5 maddelik yazılı açıklamada, Molnupiravir ilacının kullanımı ve yerli aşımız TURKOVAC’ın yeni serilerinin şehir hastanelerine sevkiyatının başladığı duyuruldu.

Bilim Kurulu'nun salgının seyri, hastane kapasitelerinin etkin kullanımı, yatak doluluk oranları, yeni tedavi seçenekleri ve yerli aşı TURKOVAC gündemi ile toplandığını kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasında şu bilgiler yer verdi;

 

" HEMEN HEMEN TÜM VAKALAR OMİCRON KAYNAKLI, EN HIZLI YAYILDIĞI İLİMİZ İSTANBUL"

"Artan vakaların Omicron varyantı kaynaklı olduğu teyit edilmiştir. Ülkemizdeki hemen hemen tüm vakaların Omicron kaynaklı olduğu yapılan örnekleme gen sekanslaması ile belirlenmiştir. Omicron varyantının ilk ve en hızlı yayıldığı ilimiz İstanbul olmuştu. İstanbul’da günlük vaka sayıları 40 bine ulaşmışken son iki haftada 20 binin altına inmiş durumdadır. Omicron varyantının ilk yaygınlaştığı şehirlerimizden biri de Eskişehir olmuştu. Eskişehir’de vaka sayıları son iki haftada 3’te 1 oranında azalmıştır. Diğer illerimizde şu an vaka sayılarında artış olsa da yakın gelecekte benzer düşüşler görülebilecektir."

"ÜLKE GENELİNDE SERVİS YATAKLARI DOLULUK ORANI %57,8, YOĞUN BAKIM YATAK DOLULUK ORANI %68,7"

"Güçlü sağlık altyapımızın sınırsız bir kapasite olmadığını daha önce de ifade etmiştik. Geldiğimiz noktada hastane doluluk oranlarımız bazı illerimizde zorlayıcı seviyelere ulaşsa da ülke genelinde servis yatakları doluluk oranı %57,8, yoğun bakım yatak doluluk oranı %68,7 ve solunum cihazı doluluk oranı %31’dir. Mevcut seyrin hastane kapasitemizi zorlamayacağı öngörümüz devam etmektedir."

"MOLNUIİRAVIR ETKEN MADDELİ ANTİVİRAL İLACIN KULLANIMI GELECEK HAFTA BAŞLAYACAKTIR. "

"Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımı gelecek hafta itibariyle başlayacaktır. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızda ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızda erken dönemde Molnupiravir ilacının kullanımı temin edilecektir."

"YERLİ AŞIMIZIN ETKİLİ VE GÜVENLİ OLDUĞU BİLİMSEL OLARAK ORTAYA KONMUŞTUR."

"Yerli aşımız Turkovac’ın yeni serilerinin sevkiyatı şehir hastanelerimize başlamıştır. Yerli aşımızın yan etki değerlendirmesi yakından izlenmektedir. Bugüne kadar rapor edilmiş ağır bir yan etkisi olmamıştır. Yerli aşımızın etkili ve güvenli olduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Her bir vatandaşımız tereddüt etmeden “kendi aşımız kendi gücümüz” Turkovac’ı güvenle olabilirler."

"KORUMANIN EN DEĞERLİ ADIMLARINDAN BİRİ HATIRLATMA DOZU AŞILARININ YAPILMASIDIR."

"Yapılan tüm analizlerde salgının en çok etkilediği kişiler 65 yaş üzeri vatandaşlarımızdır. Geldiğimiz noktada en çok korumamız gereken 65 yaş üzeri büyüklerimizdir. Korumanın en değerli adımlarından biri hatırlatma dozu aşılarının yapılmasıdır. Büyüklerimizi korumalı, hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliyiz. Büyüklerimizi korumanın bir yolu da gençlerin aşılarının tam olması esasıdır. Aşılar bizi hastalıktan ve hastalığın etkilerinden korur. Maske ise uygun şekilde kullanıldığında hastalığın bulaşmasını engeller. Maske kullanımına özen göstermeli, aşılarımızı ihmal etmemeliyiz."

 

 

 
Popüler Sağlık Dergisi
Sağlık Bakanlığı- 02.02.2022/ Z.Ç