Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi_Sayı71
 
 
Copyright © populersaglikdergisi.com
 
GÜNCEL- SEKTÖR

CHIESI DÜNYADA B CORP SERTİFİKASI KAZANAN İLK İLAÇ GRUBU OLDU!

Türkiye’de de 10 yılı aşkın zamandır faaliyet gösteren, araştırma odaklı, İtalya merkezli uluslararası bir sağlık grubu olan Chiesi, “B Corporation” sertifikası aldı. Chiesi Grup, bu sertifika ile 150 sektör ve 64 ülkeyi kapsayan, toplumda işin rolünü sürdürülebilirlik odağında değiştirmeyi hedefleyen küresel bir harekete katılmış oldu.Sertifika duyurusu, işlerini iyiliğe yönelik bir araç olarak gören insanların başlattığı küresel harekete hizmet eden ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan B Lab tarafından yapıldı. B Lab, B Etki Değerlendirmesi’ne (BIA) dayanarak 28 Chiesi iştirakinin sosyal ve çevresel performansını değerlendirdi. BIA; dünyada yetmişbinin üzerinde şirket tarafından kullanılan, şirket çalışanlarının, toplum, çevre ve tüketiciler üzerindeki etkilerini de ölçen yaygın bir değerlendirme aracı ve küresel bir standart.

Chiesi Grup, B Lab'dan B Corp Sertifikası Aldı

Sertifika ile ilgili yapılan basın açıklamasında, Chiesi Grup CEO'su Ugo Di Francesco, “B Corp Sertifikası, topluma ve çevreye karşı sorumlu bir tutumla insan hayatının kalitesini artırmaya yönelik süregelen taahhüdümüzün resmi bir tanımıdır” diye belirtti. Ugo Di Francesco “Burada amaçlanan bir varış noktası değil, gelecekte tüm seçimlerimize yön verecek bir çalışma felsefesidir. Hassas bir sistemin parçası olduğumuzun ve başarımızın sistemin kendi başarısıyla iç içe olduğunun bilincindeyiz. Toplum, halk, hastalar, insanlarımız ve tüm Gezegen sistemin yaşayan bir parçası ve biz onları koruyup geliştirmekle yükümlüyüz.” dedi.

Chiesi Grup Başkanı Alberto Chiesi ise; "Bugün tüm Chiesi topluluğunun sıra dışı tutkusu ve bağlılığı sayesinde bu önemli başarıyı kutluyoruz. İleride 2019 yılına dönüp baktığımızda bu yılı Chiesi Grup tarihindeki dönüm noktalarından biri olarak göreceğiz. Bir şeyler yapmanın hep daha iyi bir yolu olduğuna, günümüzdeki sosyal ve çevresel zorluklar karşısında tüm şirketlerin yeni bir rol oynaması ve kararlılık göstermesi gerektiğinde inanıyoruz. Chiesi bu rolü üstlenmeye ve tarihimizle süreklilik içerisinde insanlar, toplum ve gezegen üzerinde olumlu bir etki bırakmak için verilen sözü yenilemeye hazırdır" dedi.

Chiesi Grup Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Maria Paola Chiesi de sertifika ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: "Chiesi, B Corp Sertifikası’nı alan ilk küresel ilaç grubudur. Diğer ilaç şirketlerinin de yakın zamanda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Gündemi ile uyumlu olarak, ilaç sektörünün sağlıklı bir yaşam sunmak ve toplumun refahını artırmak için yeniden verdiği söze tanıklık etmek amacıyla, B Corp hareketine katılacağını umuyoruz. Gezegenimizin ve üzerinde yaşayanların sağlığı bizim en iyi çabalarımızı hak ediyor."

B Corp Avrupa'ya sertifika veren, B Lab Avrupa'nın Yetkili Müdürü Nathan Gilbert ise; "Chiesi Grup’un B Corp sertifikalı kuruluşlar arasına katılmasından büyük mutluluk duyuyoruz," ifadesini kullanarak sözlerine şöyle devam etti: “Chiesi B Corp Sertifikası’nı kazanmak için liderlik ve inovasyon sergilemiştir. Diğer şirketlere de bu yolculuğa katılmaları konusunda ilham veren Chiesi Grup ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz." dedi.

Chiesi Grup, Küresel gelişme planını, stratejik sürdürülebilirlik planı ile birleştirdi

Chiesi Grup, toplum üzerindeki olumlu etkisini artırmak için başlattığı küresel gelişme planını, stratejik sürdürülebilirlik planı ile birleştirdi ve şirket modeli ile sürdürebilirlik arasında sağladığı bu doğal entegrasyon sayesinde sertifikayı almaya hak kazandı. Süreç 2018 yılında başladı, bir buçuk yıldan fazla devam etti. Bu sürecin bir parçası olarak Chiesi, İtalya (Yasa no. 208/2015) ve ABD kanunları (Delaware eyaleti) nezdinde yenilikçi bir hukuki statü olan “Benefit Corporation” olmayı seçti. Benefit Corporation yalnızca hissedarlar için değer yaratmak değil, aynı zamanda kamu yararını, yani toplum ve çevre üzerinde ölçülebilir olumlu bir etkiyi gözetir.

Bu sertifika Chiesi çalışanlarının ticaretin gerçekten iyiliğe yönelik bir araç olduğunu gösterdiğinin bir simgesi oldu ve Chiesi topluluğunu bir araya getiren, farkındalığı artıran, davranışları ve süreçleri daha sürdürebilir kılmayı hedefleyen yeni projelerin başlamasına vesile oldu.

Chiesi Grup, B Lab'dan B Corp Sertifikası Aldı  

Chiesi Grup

Merkezi Parma, İtalya’da olan Chiesi Grup, farmasötik sektöründe 80 yıldan uzun süreli deneyime sahip olan ve şu anda 27 ülkede faaliyetlerini sürdüren araştırma odaklı bir gruptur. Chiesi solunum yolu hastalıkları, özel bakım ve nadir hastalık tedavi alanlarında kullanılacak yenilikçi ilaçları araştırır, geliştirir ve ticarileştirir. Grubun Araştırma & Geliştirme merkezi Parma'da (İtalya) yer almaktadır ve klinik-öncesi, klinik ve kayıt programlarını desteklemek için Fransa, ABD, İngiltere ve İsveç'' te bulunan 6 diğer önemli araştırma ve geliştirme gruplarıyla entegredir. Grup yaklaşık 5.700 çalışanı istihdam etmektedir. Chiesi Grup sertifikalı bir Benefit Corporation’dır.

Popüler Sağlık Dergisi
17.10.2019 Z.Ç