Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
 
Güncel/Farkındalık Projesi
 

“Diyabetliyseniz Yılda 1 Kez Göz Kontrolünden Geçin”

Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ve Bayer’in koşulsuz desteği ile hayata geçirilen “Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” sosyal sorumluluk projesi ile diyabet hastaları ve hasta yakınlarının diyabete bağlı görme kayıpları konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.


“Tehlikeyi Görmezden Gelmeyin, Diyabetliyseniz Yılda 1 Kez Göz Kontrolünden Geçin” sloganı ile düzenlenen “Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” projesi kapsamında, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 13 Mayıs Cumartesi günü Konya Ticaret Odası Konferans salonunda Konya ücretsiz halk toplantısı gerçekleştirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kaya, “Diyabet Nedir? Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?”; Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Banu Turgut Öztürk, “Diyabet Gözümü Nasıl Etkiliyor? Ne Yapmalıyım?” ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hürkan Kerimoğlu, “Gözümün Tedavisi Nasıl Olacak?” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Son bölümde katılımcıların diyabet ve göz sağlığı konularındaki sorularına yanıt buldukları halk toplantısında; Diyabete bağlı göz hastalığı, tıbbi adıyla Diyabetik Retinopati (DR)’ye dikkat çekilerek toplumdaki farkındalık seviyesinin yükseltilmesi amaçlandı.

 

Konya Halkı, Sanal Gerçeklikle Diyabetik Retinopatili Hastanın Gözünden Gördü

Bir evin oturma odası olarak tasarlanmış özel alanda 3D (üç boyutlu) sanal gerçeklik gözlüğüyle, sağlıklı bir birey ile diyabet hastası ve görme sorunu yaşayan bir bireyin, ev yaşamının arasındaki farkı deneyimleme şansını buldular. Diyabet hastası bireylerin yılda 1 kez göz kontrolünden geçmesi konusunda farkındalık yaratmaya çalışan etkinlikte konuklar diyabete bağlı gelişebilecek göz problemlerinin günlük yaşama etkilerini deneyimleme fırsatı buldular.

Diyabet hastalığının istenmeyen sonucu: Diyabetik Retinopati-Ani görme kaybı  

Retina, dışarıdan gelen ışığı ayırt eden ve bunu beyne ileten sinir hücrelerinden oluşmuş bir tabakadır. Retina tabakasının merkezinde yer alan küçük bir bölge olan makula ise cisimleri ayrıntılı ve net görmemizi sağlar.

 

Diyabete bağlı göz hastalığı, tıbbi adıyla Diyabetik Retinopati (DR), herhangi bir belirti görülmeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen, bir göz hastalığıdır. Bu hastalık diyabet hastalığının pek çok istenmeyen sonucundan biridir. Dünya genelinde DR'li hasta sayısı 2010'da 126,6 milyonken, 2030'da bu sayının 191 milyona çıkacağı öngörülmektedir.

Diyabet ve Diyabete Bağlı Göz Hastalığı İlişkisi

Diyabet, kan şekerinin sürekli kontrol altında tutulmasını gerektiren, yaşam boyu süren bir hastalıktır. Diyabetin istenmeyen bir sonucu olan Diyabetik Retinopatinin başlıca nedeni göz küresinin arka bölümünde yer alan ve görmeyi gerçekleştiren retina tabakasındaki damarların hasarıdır. Bu hasar, dokuların zaman içinde görmenin bozulmasına yol açacak ölçüde işlev göremez hale gelmesine yol açar.

Diyabete Bağlı Göz Hastalığı Riskini Neler Artırır?

Tüm TİP 1 ve TİP 2 diyabet hastaları diyabete bağlı göz hastalığı riski altındadır.

. 20 yıl veya daha fazla zamandır diyabeti ile yaşayan kişilerin üçte biri diabetik retinopati riskiyle karşı karşıyadır.
. Kan şekeriniz kontrol altında değilse,
. Yüksek tansiyonunuz varsa,
. Kolesterol düzeyleriniz yüksekse,
. Sigara içiyorsanız / Tütün kullanıyorsanız.
. Gebe iseniz

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

. Görmede bulanıklık, görme keskinliğinin hem yakın hem de uzak görmede azalması
. Görme alanında kör noktalar / görüntünün oluşmadığı karanlık bölgeler
. Görme alanında yer yer düz çizgiler dalgalı ya da kırıkmış gibi görünür
. Renkler solmuş, eskimiş gibi görünür

Diyabete Bağlı Göz Hastalığından Korunmak Mümkün Mü?

.Eğer tip 1 ya da tip 2 diyabetiniz varsa en azından yılda bir kez kapsamlı bir göz muayenesinden geçmeli, göz dibinize bakılmalı, diyabete bağlı göz hastalığı kontrolünden geçmelisiniz.
.Eğer diyabete bağlı göz hastalığınız varsa, daha sık kontrol edilmeniz gerekecektir.
.Kan şekeriniz mümkün olduğunca normal sınırlar içinde olmalıdır.
.Kan basıncınız mümkün olduğunca normal sınırlar içinde olmalıdır.
.Kan kolesterol (kan yağları) düzeyleriniz mümkün olduğunca normal sınırlar içinde olmalıdır.
.Sigara/tütün kullanımını bırakmanız büyük önem taşır.

 

 
 
 
23.05.2017
Zeynep Çetinkaya
Copyright © populersaglikdergisi.com