Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
Popüler Sağlık Dergisi 62
 
 
 
 
 
 
 
GÜNCEL
Bağırsakların MİGRENİ:
''Huzursuz Bağırsak Sendromu''
 
Huzursuz bağırsak sendromu (HBS) dünya çapında en sık rastlanan mide ve bağırsak hastalığı. Karın ağrısı veya kramplar, karında şişkinlik hissi, ishal ya da kabızlık yaygın belirtiler arasında. Migren baş ağrıları olan kişilere sistemik diğer şikayetleri sorulduğunda özellikle huzursuz bağırsak sendromu belirtilerinden yakınmaktalar. Beraberinde huzursuz bağırsak sendromu olgularında baş ağrıları, yapılmış çalışmalarda sıkça gözleniyor. Ancak bu sık birlikteliğin günümüze değin özellikle depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik tabloların varlığı ile ilişkili olabileceği düşünülmekte.

Huzursuz bağırsak sendromu ve migrenli kişilerde serotonin genleri üzerinde benzerliğin araştırıldığı çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Derya Uludüz ve arkadaşları tarafından yapıldı. Çalışmaya psikiyatrik bozuklukları olan kişiler alınmayarak, huzursuz bağırsak sendromu ve migren başağrıları arasında ilişki daha net ortaya koyuldu. Yapılan bu çalışma 15-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Minneapolis - Amerikan Nöroloji Akademisi’nin düzenlediği 68. Yıllık toplantısında sunuldu ve çalışma, nöroloji alanında yeni bilgi sağlaması açısından basına sunulmaya hak kazanarak Amerika Reuters sağlık sayfasında ve Medscape Sağlık sayfalarında geniş yer aldı.

 
 

''Huzursuz Bağırsak sendromu ve migren baş ağrılarının, klinik ve genetik ilişkisi var''

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi, Algoloji ve Beyin Damar Hastalıkları Bilim Dalı Çocuk nörolojisi pediatrik ve erişkin baş ağrısı ve beyin damar hastalıkları polikliniklerinde görev yapan Doç. Dr. Derya Uğurlu Uludüz, baş ağrısı ve huzursuz bağırsak sendromunun çok yaygın iki klinik yakınma ve aralarında saptanmış olan genetik ilişkinin ortaya konmuş olmasının son derece umut verici olduğunu belirtti ve şu bilgileri verdi:

''Huzursuz bağırsak sendromu ve migren başağrıları beyin merkezi uyarılması ile ilişkili spesifik ağrı bozuklukları içinde sayılabilen iki klinik tablo. Serotonin, sinir hücreleri arasında sinyal ve uyarıları taşımakla görevlidir, beyinde salgılanır ve vücudun çeşitli noktalarında üretilir. Genelde merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur. Merkezi sinir sistemindeki serotonin ruh hâlini, uykuyu, iştahı düzenlemeye yardım eder.

Mide-bağırsak kanalındaki serotonin ise sindirimi düzenlemekle görevlidir. Huzursuz Bağırsak Sendromu olgularında serotonin sinyalinde bozukluk vardır ve serotoninin sinir hücreleri arasında sinyal veya uyarı taşıyamaması, ağrı bilgisinin yeterince sorumlu beyin bölgelerine ulaşmasını engellemektedir. Benzer şekilde migren olgularında da serotonin metabolizmasında bozulma mevcut. Migren baş ağrılı veya huzursuz bağırsak sendromu tanısı alan kişilerde yapılan çalışmanın sonucunda, migrenli kişilerde huzursuz bağırsak sendromu görülme ihtimali diğer baş ağrılı kişilere veya sağlıklı bireylere göre iki kat fazla olduğu gözlendi. Migrenlilerin %54'ü aynı zamanda klinik olarak huzursuz bağırsak sendromu tanısı aldı. Araştırmacılar serotonin taşıyıcı genine ve serotonin reseptör genine baktıklarında, HBS ile birlikte migreni olan kişilerde benzer serotonin genler mevcut iken aynı benzerlik diğer baş ağrısı tiplerinde veya sağlıklı bireylerde gözlenmemiştir.  Bu bağlamda huzursuz bağırsak sendromu bağırsakların migreni sayılabilir.  Yeterli tedavi edilmeyen kişilerde ilerleyen dönemde klinik tablonun kronikleşmesi ile bu iki hastalığın birlikteliği sıklaşabilir. Paylaşılan bu genlerin keşfi, kronik durumlar için gelecek tedavi stratejilerine önderlik edebilecek.’’

Medscape de yayimlanan makale>>>

15.01.2017
Z.Ç
Copyright © populersaglikdergisi.com