Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı 72
 
 
 
İLAÇ SEKTÖRÜ/COVID-19

Sektörde bir ilk; İLKO İlaç TSE’den

  İLKO İlaç TSE’den ‘Güvenli Üretim Belgesi’ onayını aldı

Covid-19 salgını sürecinde aldığı etkin tedbirlerle tesislerinde üretime aralıksız devam eden İLKO İlaç, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından denetlenerek “Covıd-19 Güvenli Üretim Belgelendirme” onayını aldı.

Tüm dünyada etkisi görülen Covid-19 salgınıyla ilgili olarak, ülkemiz de etkin önlemler alarak mücadele etmeye devam ediyor. Bu kapsamda sanayi sektörünü korumak ve üretimin sekteye uğramaması için; Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve sektör temsilcilerinin görüşleri dikkate alınarak, T.C. Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı direktifleri ile TSE tarafından hazırlanan Standart Kılavuz kapsamında İLKO İlaç’ın Konya’da bulunan Üretim Tesisleri de denetlendi. Denetimler sonucunda İLKO İlaç “Covıd-19 Güvenli Üretim Belgelendirme” onayını alarak sertifikalandırıldı. Bu sertifika aynı zamanda sektörde bir ilki de temsil ediyor.

Dünya standartlarında hijyen kriterlerine tam uyum ve ilaç üretiminin devamlılığı hedefiyle Covid-19 sürecini başarıyla yürüten İLKO İlaç, aldığı etkin ve proaktif çözümlerle sağlığına dokunduğu tüm hastaları için üretim yapmaya devam ediyor. İLKO İlaç bunun yanı sıra pandemi sürecinde fabrika çalışanlarının,  tedarikçilerinin ve tüm paydaşlarının sağlığını korumak için aldığı tedbirleri; Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu önerileri ve yönetiminin kararlılığı ile hayata geçirmeye devam ediyor.

“Salgının ilk günlerinden itibaren attığımız her adımda; insanı, emeği ve güvenliği ön plana alarak, gerekli bilgilendirmeler ve farkındalık çalışmalarını Üretim Tesislerimizde etkin şekilde yürüttük” 

İLKO İlaç Kalite Operasyonları Direktörü Ramazan Bakal, İLKO’nun “Güvenli Üretim” sertifikası almasına ilişkin görüşünü şu sözlerle değerlerlendirdi: “Üretim Tesislerimiz; risklerin azaltıldığı, gerekli proaktif tedbirlerin alındığı yeni çalışma  düzeni ile kesintisiz ilaç üretimine devam etmektedir.  Kamusal sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve titizlikle toplumumuza, ülkemize olan sorumluluklarımızı özveri ile yerine getiriyoruz.  Üretim Tesislerimiz bu belgelendirme ile; güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijenik koşullarda ilaç üretim faaliyetlerini aksatmadan yürütebilme kabiliyetini de göstermiştir. Vesile ile emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim”

 

İLKO İlaç TSE’den

İlko İlaç’ın kökleri, Türkiye’nin ikinci nesil eczacılarından merhum Mustafa Öncel’in 1960’lı yıllarda majistral ilaç üretimi ile başlayan eczane eczacılığına ve sonrasında ilaç sektöründeki yatırımlarına dayanmaktadır. Bu çerçevede İlko İlaç 50 yılı aşkın birikim ve tecrübenin ışığında; güçlü Ar-Ge yapısı, tüm majör tedavi alanlarını kapsayan ileri teknolojiye dayalı ve katma değerli geniş ürün portföyü, biyoteknoloji ve tüketici sağlığı alanındaki faaliyetleri ile global bir oyuncu olma hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Popüler Sağlık Dergisi
06.07.2020,İstanbul- Z.Ç