Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Editörden
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
Popüler Sağlık Dergisi
Reklam Vermek İçin
 
AKUPUNKTUR BİLİMSELDİR
 
Geçmişte tamamen usta çırak ilişkisiyle var olan akupunktur eğitimi, 1994 - 1997 yılları arasında Akupunktur Derneği’nin başlattığı eğitimler sonra 2002 yılında tıp fakülteleri bünyesinde yapılan programlı eğitimlere dönüştü. Türkiye’de Akupunktur konusundaki eğitim çalışmalarında ortak bir dil ve tavır yaratma çabaları sürerken pek çok insan akupunktur yöntemiyle tedavi olmak için hekimlerin kapısını çalıyor.
   
 

Popüler Sağlık Dergisi olarak, son dönemlerde ‘infertelite’ tedavilerinde de başarı ile uygulanan akupunktur hakkında görüşlerini almak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi, Akupunktur Bilim Komisyonu üysi ve eğitim koordinatörü Prof.Dr. Kaya Özkuş’la görüştük kapısını çaldık.

 

TÜRKİYE'DEKİ AKUPUNKTUR UYGULAMALARI HAKKINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR VE NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR ?

Akupunktur geçtiğimiz son 6-7 yıldır pozitif bir bilim dalı olarak üniversitelerde eğitimi verilmeye ve kabul görmeye başlamıştır. 80’li yıllarda kurulan Akupunktur Derneği ve İstanbul Akupunktur Derneği ülkemizde akupunkturun tanınması ve yaygınlaşması için kurulmuş ve bu çalışmalarını halen sürdürüyor. Bu iki derneğin bakanlık nezdinde verdikleri uğraşlar sonucu akupunktur; Sağlık Bakanlığı’nca 29 Mayıs 1991 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Akupunktur yönetmeliğiyle uygulama alanı ve uygulama kuralları belirlenen bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edildi. Bu nedenle akupunktur alternatif tıp olarak değil , ilerde tıbba entegre olabilecek bilimsel bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmelidir.

 
 
SERTİFİKASI OLMAYAN HEKİMLERE YASAK GETİRİLDİ.
Sağlık Bakanlığı’na bağlı ve akupunktur derneklerinin katılımıyla oluşturulan Akupunktur Üst Komisyonu 1995 yılında , ülkemizde akupunktur uygulayıcılarının eğitimlerini değerlendirmiş, uygun görülenlere “Akupunktur Uygulama Sertifikası” verilmesine karar vermiştir. Bu karar doğrultusunda o güne kadar dernekler tarafından yapılan eğitim organizasyonlarına katılan ve yurt dışında eğitimlere katılmış akupunkturistlerin belgeleri değerlendirilerek , uygulama sertifikaları verildi. Son yapılan bu düzenlemeyle de “Akupunktur Uygulama Sertifikası” olmayan hekimlere uygulama yapma yasağı getirilmiş oldu. Ancak şunu da belirtmem gerekiyor ki; Türkiye’deki bu uygulama dünyadaki örneklerinde farklı olarak işlemektedir. Çin ve Amerika’daki gibi örneklerin sayılabileceği bu uygulamalarda, pek çok ülkede hekimlik diploması olmayan kişilerde akupunktur tedavileri yapabilmektedir. Ben bu yaklaşımın doğru olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’deki gibi akupunktur uygulamalarının yapılması konusunda tıp doktoru olma zorunluluğu getirilmiş olması, sınırların belirlenmesi açısından çok önemlidir.
Ropörtajın Devamı
AKUPUNKTUR UYGULAMALARINDA YAPILAN BİLİMSEL ÇALIŞMALAR
BİZE 'AKUPUNKTURİST' DEMELİSİNİZ
ARAŞTIRMA BİRİMLERİ KURULMALI
AKUPUNKTURUN TÜP BEBEK UYGULAMALARINA ETKİSİ
ARAŞTIRMALAR NE DİYOR ?
Copyright © populersaglik.com designed by kadılar interactive