Anasayfa
Hakkımızda
Editörden
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu -
Ayın Röportajı -
Kongre Takvimi -güncel
Kitap Köşesi-güncel
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
Reklam Vermek İçin
 
 
 
 
 
Sağlık Haberleri << ANASAYFAYA GERİ DÖN
''Extentrac Elite'' ile Bel ve Boyun Fıtığında Ameliyatsız Tedavi
 

Extentrac Elite, omurga ve sinirler üzerindeki sıkışmayı azaltan bir robotik sistemdir. Bu yöntem, ABD, Avrupa ve tüm dünyada yaklaşık 30 yıldır kullanılmakta olup, Türkiye'de ilk kez MedicalPark Göztepe Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı. Yurt dışında manuel terapi uzmanları tarafından yaygın olarak kullanılmakta olup tedavi sonuçları %90-95 oranında başarı göstermektedir.

MedicalPark Göztepe Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitsayon Uzmanı Dr.Özlem Güngör Extentrac Elite yöntemi ile bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız tedaviyi anlattı.

 
 
''Bu yöntem, ABD, Avrupa ve tüm dünyada yaklaşık 30 yıldır kullanılıyor. Ülkemizde ilk kez hastanemizde kullanılmaya başladı. Bu yöntemle bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız tedavi sağlanabilir. Böylece, ameliyat sonrası oluşabilecek risklerden ve buna bağlı ortaya çıkan yaşam kalitesindeki azalmadan kaçınma imkanı doğar. Bu sayede bireyin işten kalma süresi kısalır. Ayrıca, hasta herhangi bir ameliyat geçirmediğinden fıtık tekrarladığında da tedavi yüzdesi çok daha yüksek olur. Robot, sadece bel ve boyun fıtığında değil, aynı zamanda bel ve boyun kayması, kireçlenme, yumuşak doku romatizması, masa başında ya da ayakta çalışmaya bağlı kas gerginliklerinin- boyun, sırt ve bel ağrılarının tedavisinde de büyük bir başarıyla kullanılmaktadır.''
Deforme Olan Disk Yeniden Anatomik Yapısına Geri Dönüyor
Sisteminin en büyük özelliği uygulama sırasında fizyoterapistin hastanın tedavisine birebir katılmasına ve ek uygulamalar yapmasına imkan vermesidir. Bu yöntemle omurga ve diskler üzerine binen basınç azaltılır, sinir sıkışması ve kas spazmı ortadan kaldırılır. Böylece deforme olan disk yeniden anatomik yapısına geri dönme şansı bulur. Aynı zamanda tedavi sırasında oluşan basınç etkisi diskin beslenmesine de olanak tanır ve taşan disk ve sıkışan sinirin kendini tamir etmesine yardımcı olur.
Kişiye Özel Tedavi Programı
Robot, 3 boyutlu tedavi sağladığından her hasta için kişiye özel tedavi programı çizilir. Fıtığın yerleşimi, hastada ortaya çıkan klinik tablo, ağrının kola ya da bacağa yayılmasına göre tedavide farklı yöntemler uygulanabilir. Bu da tedaviden sağlanan fayda oranını yükseltir. Robotun en büyük özelliklerinden biri de ağrı nedeni ile yatamayan, düz duramayan hastalarda dahi uygun pozisyonlama sağlayarak tedavi uygulanmasını sağlamasıdır.
Extentrac Elite Tedavi Alanları
Bu teknoloji öncelikle 3 boyutlu tedavi sağlar ve tam, bilgisayarlı otomatik ya da elle tedavi seçenekleri sunar.

ExtenTrac Elite omurga robotuyla;

-Kaymış ya da şişmiş disklerin yerine oturması sağlanır
-Omurga üzerindeki baskı ve sıkışma etkisi azaltılır
-Kaymış ve hasarlı disklerin iyileşmesini teşvik eder
-Kas spazmını azaltır
-Fıtıklaşan diskin beslenmesini arttırır, iyileşmeyi hızlandırır
 
Copyright © populersaglik.com