Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı 74 Kasım-Aralık 2020l
 
 
 
 
 
GÜNCEL/ SEKTÖR
 
 
 

G20’DE ABDİ İBRAHİM’E ANLAMLI GÖREV

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in Kamu İlişkileri ve Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Oğuzcan Bülbül, G20’nin iş kolu olan B20 bünyesinde oluşturulan “Healthcare & Life Sciences” Komitesi’nde görev almak üzere davet edildi. Komite, pandemi ile mücadele sürecinde toplumlara ve hükümetlere yönelik olarak, etkin ve uygulanabilir politikalar içeren bir yol haritası sunmayı hedefliyor.

TÜRK ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, uluslararası platformlarda da görev üstleniyor. 2021’de İtalya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü G20'nin iş dünyası kolu olan B20 bünyesinde oluşturulan Healthcare & Life Sciences (Sağlık ve Yaşam Bilimleri) Komitesi’nde, Abdi İbrahim’i, şirketin Kamu İlişkileri ve Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Oğuzcan Bülbül temsil edecek.

Yedi görev ekibi ve bir konseyden oluşan B20’de, yaklaşık 1000 üst düzey yetkili ve yönetici görev yapıyor. Healthcare & Life Sciences Komitesi, COVID-19 salgının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde çok kritik bir rol üstleniyor. Komite, sadece insan sağlığını değil dünya ekonomisini de derinden etkileyen ve global sağlık yapılanmasında bir paradigma değişimine yol açan pandemi sürecinde, hükümetlere ve toplumlara, etkin ve uygulanabilir öneriler içeren bir yol haritası sunmayı hedefliyor.

Mutluluk ve gurur kaynağı

Pandeminin, online sağlık hizmetleri, sağlık ekiplerinin yetkinlik gelişimi ve hızlı mevzuat değişiklikleri gibi unsurları öne çıkardığını vurgulayan Dr. Oğuzcan Bülbül, “Gerek salgınla mücadele gerekse sonrasındaki normalleşme süreci için, uluslararası iş birliği kaçınılmaz bir ihtiyaç. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini temsil eden G20 bünyesinde oluşturulan böylesi kritik bir komitede görev alarak Abdi İbrahim markasını temsil etmekten ötürü büyük mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi.

 
Abdi İbrahim’i, şirketin Kamu İlişkileri ve Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Oğuzcan
G20’de Abdi İbrahim’e anlamlı görev
 

B20 HAKKINDA

Business 20 (B20), küresel iş topluluğu ile resmi G20 diyalog forumudur. 2010 yılında kurulan, şirketlere ve ticari kuruluşlara ayrılmış olup, en önde gelen G20 Katılım Grupları arasındadır. B20, önde gelen çok uluslu şirketlerin üst düzey yöneticileri de dahil olmak üzere G20 ülkelerinden ortalama 1000'den fazla delegeden oluşur. 6.5 milyondan fazla işletmeden oluşan genel bir iş dünyasını temsil eden yaklaşık 3.000 katılımcıya sahiptir.

B20, ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik etmek için her rotasyon başkanlığı tarafından belirlenen öncelikler hakkında somut eyleme geçirilebilir politika önerileri sunar. Çalışma süreci, G20'ye ve uluslararası kuruluşlara ve kurumlara fikir birliğine dayalı politika önerileri geliştirmekle görevli Görev Güçlerine (TF'ler) ve Eylem Konseylerine (AC'ler) dayanmaktadır. Her TF, G20 ülkelerinden ve seçilen davetli ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 100 işletme temsilcisinden oluşur. B20 İtalya, geleneksel olarak G20'den en az bir ay önce gerçekleşen B20 Nihai Zirvesi vesilesiyle son bildirisini G20 Başkanlığına resmi olarak iletir.

 

Popüler Sağlık Dergisi
Bülten 19 Ocak 2021 Z.Ç